Stylowe wnętrze domu

Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?

Jadalnia to miejsce, w którym spędza się całkiem dużo czasu. Podczas posiłków jest okazja porozmawiać i opowiedzieć sobie o wydarzeniach całego dnia. To także często miejsce świątecznych czy urodzinowych biesiad i przestrzeń, w której gospodarze zasiadają wraz z gośćmi do uroczystych kolacji. Stół z krzesłami obowiązkowo musi więc być wygodną przestrzenią, która zapewni idealne warunki do wielogodzinnego siedzenia w pełnym komforcie. Dziś pochylimy się nad tym, jak wybrać idealne krzesła do stołu w jadalni.

Jak wybrać stoły i krzesła – sprawdzamy istotne kryteria

Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Wszystkie są równie ważne. Punkt pierwszy to gabaryty. Zaczynamy od stołu, dostosowując go do wielkości pomieszczenia, którym dysponujemy. Po dokonaniu wyboru, możemy kupić krzesła do stołu – nigdy w odwrotnej kolejności – niżej skupimy się na zasadach, którymi należy się kierować w kwestii doboru wielkości krzeseł. Punkt drugi to typ krzeseł – z oparciem, podłokietnikami, tapicerowane czy może krzesła do jadalni z tworzywa? I tym kryteriom za chwilę przyjrzymy się bardziej wnikliwie. Punkt trzeci to styl i dobór do aranżacji – im również poświęcimy nieco uwagi.

Stół z krzesłami do jadalni – jakiej powinny być wielkości?

Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni - Zestaw stołowy Halmar Kent
Zestaw stołowy Halmar Kent

Stół z krzesłami powinien korelować przede wszystkim z liczbą użytkowników. Czteroosobowa rodzina powinna więc posiadać stół, który pomieści minimum 4 osoby. A jeśli wielkość jadalni na to pozwala, fajnie jest mieć kilka wolnych miejsc dla gości.

Krzesła do stołu powinny być dobrane z uwzględnieniem wysokości, na której znajduje się blat. Optymalne wymiary ustawienia krzesła do jadalni: siedzisko na wysokości około 49 cm od podłogi i około 30 cm pod blatem stołu, szerokość miejsca siedzącego (istotna podczas decyzji o liczbie krzeseł, ustawianych przy stole) powinna przewidywać około 60 cm na jedną osobę. Żadne z krzeseł nie powinno stać przed nogą stołu, tylko w przestrzeni pomiędzy nogami.

Powyższe wskazania są istotne dla uzyskania gwarancji wygody – miejsca na nogi, łokcie czy ułożenie talerzy dla wszystkich biesiadników.

Stół z krzesłami do jadalni – jaki styl będzie odpowiedni?

Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni - Krzesło drewniane Halmar Dariusz
Krzesło drewniane
Halmar Dariusz

Stoły i krzesła do jadalni, podobnie jak inne meble, powinny pasować przede wszystkim do przyjętego stylu aranżacyjnego. Jeśli salon i kuchnia są urządzone w stylu nowoczesnym, to mieszcząca się zwykle między nimi jadalnia powinna pasować do całości.

Do jadalni w stylu skandynawskim pasują drewniane stoły i krzesła oraz meble z tworzyw sztucznych. Za szklanym stołem w stylu glamour świetnie prezentują się z kolei tapicerowane krzesła do jadalni. We wnętrzu o charakterze loftowym idealnie będzie wyglądał stół z krzesłami w nieskomplikowanym stylu minimalistycznym – na przykład z metalu.

A może chcesz urządzić jadalnię inaczej, niż pozostałe wnętrza? Można zastosować kilka tricków, które wizualnie oddzielą te osobne funkcjonalnie miejsca, mimo braku wyraźnego podziału ścianami. Dzięki temu można pozwolić sobie na nieco więcej swobody.

Jak oddzielić wizualnie jadalnię od kuchni czy strefy dziennej

Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni

  • Stojący lub wiszący, montowany na suficie parawan,
  • świetnie wygląda ażurowa lub szklana przesłona, montowana do sufitu i podłogi,
  • nowoczesnym rozwiązaniem jest szklana przesłona z kontrastującymi szprosami – to doskonałe rozwiązanie do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych lub loftowych,
  • można zastosować podział z pomocą kolorów, malując strefę jadalni innym odcieniem tej samej gamy, co kuchnię czy salon,
  • funkcjonalnym pomysłem jest także konstrukcja z półkami – z jednej strony nie zabudowuje przestrzeni, z drugiej wizualnie pozwala rozdzielić wybrane strefy, a dodatkowo pozwala wygospodarować trochę miejsca do przechowywania.

Dzięki takim zabiegom jadalnia może stanowić zupełnie „odrębny byt”, nawet jeśli jest połączona z kuchnią i salonem. A to z kolei pozwala wybrać stół z krzesłami do jadalni w absolutnie dowolnym stylu.

Jadalnia w kuchni – jak dobrać stół z krzesłami do niewielkiej powierzchni

Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni - Stół rozkładany Halmar Inferno
Stół rozkładany Halmar Inferno

Nie każdy dysponuje dużym metrażem, czasem jadalnia urządzana jest w obrębie kuchni i stanowi tylko jej niewielką część. Stoły i krzesła do małych przestrzeni muszą być oczywiście niewielkie. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas składany stół i krzesła do stołu z tworzyw sztucznych, które w razie potrzeby można przechowywać jedno na drugim. Taki składany stół do jadalni może być meblem wolnostojącym lub – jeśli urządzasz na przykład mieszkanie dla singla – mieć postać zamontowanego na ścianie, rozkładanego blatu.

Stoły i krzesła to na szczęście tak bogata oferta, że bez względu na wielkość dostępnej powierzchni, znajdziesz na pewno coś, co do niej dopasujesz.

Z podłokietnikami lub oparciami – jak wybrać najlepsze krzesła do stołu w jadalni?

Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni - Krzesło Halmar K396
Krzesło Halmar K396

Przede wszystkim, i to bardzo istotne, krzesła do stołu, przy którym siedzi się dłużej niż chwilę, powinny być bardzo wygodne. Stół z krzesłami do jadalni ma być w końcu miejscem, w którym z przyjemnością spędzamy czas w komfortowej pozycji.

Krzesła do jadalni powinny więc stanowczo mieć oparcia. Jeśli wybierasz model tapicerowany, a stół jest dość obszerny, świetnie prezentują się fotelowe krzesła tapicerowane z oparciami i podłokietnikami.
 
 
 
 

Stoły i krzesła – koniecznie ta sama linia?

Jeśli zastanawiasz się, czy stół z krzesłami do jadalni musi być z tej samej serii i tego samego producenta, to absolutnie nie musi. Stół z krzesłami powinien jednak być w podobnym stylu – mieć zbliżony charakter i masywność. Lekkie i delikatne krzesła do stołu z drewna, który ma ciężką naturę, nie będą wyglądały dobrze.

A jeśli lubisz oryginalność, bardzo modnym i często stosowanym rozwiązaniem jest celowy wybór różnych krzeseł. Również w takim wariancie stół z krzesłami może wyglądać fantastycznie, choć każde z krzeseł wygląda inaczej. Ale żeby taka opcja wyglądała jak intencjonalny zabieg i prezentowała się dobrze, coś te krzesła musi łączyć. Takim wspólnym mianownikiem może być na przykład wysokość oparć, model – ale w różnych kolorach, taki sam kolor, ale z różnych serii, albo ten sam rodzaj tkaniny obiciowej.
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert