Sezon wiosenny niemal każdemu kojarzy się z rozkwitającymi pąkami kwiatów, kolorowym krajobrazem i co najważniejsze – cieplejszymi i o wiele dłuższymi dniami. Wymienione aspekty sprzyjają spotkaniom towarzyskim na łonie natury. Nie ulega wątpliwości, że główną atrakcją imprez plenerowych jest rozpalenie grilla i wspólne biesiadowanie wśród soczystej karkówki, fenomenalnych steków czy chrupiących warzyw. Ponieważ wspomniana forma spędzenia czasu na świeżym powietrzu wiąże się z zapachem rozżarzonego węgla, to warto zwrócić uwagę na alternatywę w postaci grilla gazowego.
Grille gazowe – podstawowe informacje
Grillowanie jest bardzo często określane mianem „sportu narodowego”, ponieważ w okresie letnim Polacy uwielbiają organizować imprezy plenerowe i rozkoszować się aromatycznym smakiem potraw przypieczonych na ruszcie. Nie jest jednak regułą, że ten powolny proces przygotowywania posiłków o niepowtarzalnym zapachu może być praktykowany tylko i wyłącznie w sezonie ciepłym. Co prawda – palenisko pomaga stworzyć wyjątkowy klimat, aczkolwiek to grill umożliwia skomponowanie wyśmienitego menu. Grille gazowe świetnie sprawdzą się na niewielkim tarasie w domu jednorodzinnym, a nawet na wąskim balkonie w bloku. Oznacza to, że odpowiednie modele posłużą przynajmniej przez kilka sezonów, niezależnie od pogody i temperatury powietrza.
Jak działa grill gazowy?
Jak sama nazwa wskazuje, grille gazowe charakteryzują się zupełnie inną zasadą działania aniżeli klasyczne grille węglowe. Sprzęt ten jest o wiele masywniejszy, zajmuje więcej miejsca, a do jego uruchomienia potrzebne jest zastosowanie butli gazowej. Niektóre ruszta z wyższego segmentu umożliwiają zasilanie gazem ziemnym z przydomowych instalacji, co przynosi wiele korzyści w przypadku modeli przeznaczonych do zabudowy w ogrodzie. Elementy grzewcze lub bezpośrednie działanie płomienia emitują ciepło, pozwalając na przygotowanie tradycyjnych kiełbas, grzanek, szaszłyków, warzyw i owoców, a nawet pizzy.
Najważniejsze elementy urządzenia stanowią palniki i ruszty. Zatem przy wyborze odpowiedniego modelu trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby były ciężkie i solidne, co zwiększy trwałość grilla. Palnik o dużej średnicy umożliwia nie tylko lepsze rozprowadzanie ciepła, lecz wpłynie na to, aby potrawy się nie przypalały. Cechą charakterystyczną grilla gazowego jest przykrywka przykręcona do podstawy, odpowiadająca za równomierną temperaturę wewnątrz urządzenia. Sprawdź stronę internetową https://www.ergoexpert.pl/ogrod/grille i dowiedz się szczegółowych informacji!
Dlaczego warto zdecydować się na zakup grilla gazowego?
Miłośnicy spędzania wolnego czasu na łonie natury mogą swobodnie „przenieść” swoją kuchnię do ogrodu, aby móc cieszyć się letnią aurą w towarzystwie ulubionych, grillowanych smakołyków. Ten doskonały sprzęt to znakomite rozwiązanie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów pieczenia potraw. Opisywany grill gwarantuje swobodę przygotowywania jedzenia na zewnątrz, jest niezwykle funkcjonalny oraz nieskomplikowany w obsłudze i konserwacji.
Soczyste i zdrowe dania
Przekąski grillowane na tym urządzeniu nie mają kontaktu z dymem, dlatego ich powierzchnia nie jest przesączona szkodliwymi substancjami. Wysoka temperatura obróbki sprawia, że białko bardzo szybko ścina się na zewnętrznej powierzchni mięsa, zatrzymując wszystkie soki w jego wnętrzu. Pozwala to uzyskać kruchość i soczystość, co jest szczególnie istotne podczas przygotowywania dań mięsnych. Warto również dodać, że w przypadku grilla gazowego powietrze jest mocno rozgrzane i działa na zasadzie termoobiegu, jednak nie pozbawia potraw cennych witamin i pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dużym skrócie – grille gazowe umożliwiają przyrządzenie przekąsek w taki sposób, aby nie utraciły pełni wartości odżywczych.
Funkcja wędzenia
Wiele modeli gazowych urządzeń umożliwia wędzenie, co bez dwóch zdań przypadnie do gustu smakoszom okopconych potraw. Chcąc nadać intensywnego smaku i charakterystycznego, dymnego zapachu, wystarczy zainwestować w specjalny pojemnik oraz wiórki wędzarnicze, które są dostępne w wielu wersjach aromatycznych.
Wiele możliwości
Grille gazowe są wielozadaniowe, dlatego świetnie sprawdzą się do przyrządzania soczystego kurczaka, steków, szaszłyków, ryb, krewetek, warzyw czy owoców. Niemniej jednak zakres przygotowywanych dań można znacznie urozmaicić. Co prawda grillowana karkówka czy kiełbasa to klasyki z rusztu, aczkolwiek warto sięgnąć po coś nowego. Miłośnicy innych smaków również znajdą coś dla siebie, ponieważ na grillu gazowym można przygotować pizzę, dania azjatyckie z woka, naleśniki czy jajecznicę. Wystarczy jedynie dokupić akcesoria przeznaczone dla danego modelu urządzenia np. patelnię żeliwną, stojaki na kurczaka, wok żeliwny, kamień do pizzy etc.
Regulacja temperatury grillowania
Grillowanie na węglu nie jest prostym zadaniem, ponieważ wymaga doświadczenia i co najważniejsze – wiele cierpliwości. Wystarczy chwila nieuwagi, aby mięso przygotowywane na ruszcie uległo przypaleniu. Celem spotkań plenerowych nie jest nieustanne stanie przy grillu, tylko świetna zabawa w doborowym towarzystwie. Dlatego grille gazowe są znacznie przyjaźniejsze, szczególnie dla amatorów grillowania. Problem z gumiastym kurczakiem, wpół surową karkówką czy żeberkami lub spaloną kiełbasą można zażegnać dzięki pokrętłu regulującemu wielkość płomienia. Wysokiej jakości pokrywa chroni przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych oraz długo utrzymuje wybraną temperaturę wewnątrz grilla.
Łatwe utrzymanie w czystości
Wiele osób uwielbia potrawy z rusztu, ale myśl o późniejszym czyszczeniu grilla węglowego przyprawia o zawrót głowy. Szorowanie, skrobanie i mnóstwo popiołu dookoła to nic przyjemnego dla organizatora imprezy plenerowej. Na szczęście pielęgnacja urządzenia gazowego zajmuje o wiele mniej czasu i jest dużo przyjemniejsze. Warto wspomnieć, że na rynku są dostępne modele, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić ten proces. Co więcej – wiele elementów można włożyć do zmywarki, co zapewni odpoczynek gospodarzom po skończonej imprezie w ogrodzie.
Grill gazowy – o czym pamiętać przy zakupie?
Moc i rozmiar powierzchni roboczej grilla powinien być dostosowany do liczby osób, dla których będą przygotowywane potrawy oraz od indywidualnych potrzeb. Jeśli imprezy plenerowe w towarzystwie grillowanych przekąsek będą często organizowane to warto zainwestować w dodatkowe elementy, takie jak drugi ruszt, rożen lub piekarnik. Im więcej palników ma grill, tym szybciej się nagrzeje, a gospodarz będzie mógł pozwolić sobie na kulinarne eksperymenty. Przy zakupie opisywanego sprzętu niezwykle istotną rolę odgrywa również materiał wykonania – obudowa musi być trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Należy również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak boczne palniki, system PTS, termometr wbudowany w pokrywie, system odprowadzania tłuszczu, wieszaki na akcesoria, lampa, pojemnik na wkładki z drewna i wiele innych.
Podsumowanie
Smakołyki przygotowane na grillu mogą być bardzo zdrowe i pełne ciekawych aromatów. Odpoczynek na świeżym powietrzu wspólnie z najbliższymi to świetny sposób na relaks, zwłaszcza gdy dopisuje piękna pogoda. Chcąc maksymalnie umilić sobie ten czas, warto zainwestować w gazowy grill i rozkoszować się pysznymi przekąskami.
Polecane komentarze
Martka
Martka
Kinga Zając