fotel biurowy ergonomiczny

Ergonomiczny fotel biurowy – jak wybrać?

Wiele badań udowodniło, że długie przebywanie w nieprawidłowej pozycji siedzącej może mieć ogromny wpływ na obciążenie kręgosłupa i wystąpienie uciążliwego bólu pleców. Z długotrwałym siedzeniem mają do czynienia przede wszystkim osoby wykonujące pracę biurową. Wówczas odpowiednio dobrane, ergonomiczne fotele biurowe są podstawą do zachowania prawidłowej pozycji pracowników, co zdecydowanie poprawia komfort osoby siedzącej i umożliwia utrzymanie kręgosłupa w dobrej kondycji. Czym nazywamy fotele ergonomiczne, co wziąć pod uwagę przy wyborze fotela biurowego i dlaczego to takie ważne?

Fotel biurowy – ergonomiczny, czyli jaki?

Fotel ergonomiczny to nic innego jak fotel biurowy umożliwiający dopasowanie wielu cech do swoich indywidualnych potrzeb. Fotele ergonomiczne dopasowują się swoim kształtem do budowy ciała człowieka, dzięki czemu sylwetka utrzymywana jest w prawidłowej, nie obciążającej kręgosłup pozycji.

Co więcej, tego typu fotele umożliwiają zmianę i regulację wielu elementów, co umożliwia dopasowanie przedmiotu do wzrostu użytkownika, jego wagi oraz indywidualnych preferencji (np. kąt zagłówka, głębokość siedziska i wiele innych).

Co wziąć pod uwagę przy wyborze fotela biurowego?

Podstawowy fotel obrotowy często wyposażony jest w najprostsze siedzisko i oparcie, nie dostosowujące się do pozycji siedzącego. Na rynku można znaleźć mnóstwo foteli ergonomicznych, wyróżniających się wieloma cechami i możliwością regulacji niemalże dowolnego elementu.

Poza podstawową regulacją wysokości siedziska, użytkownik może dopasowywać do swoich potrzeb także kształt fotela, wysokość podłokietników, czy ustawienia zagłówka. O czym warto więc pamiętać przy wyborze fotela i jakie są cechy dobrego fotela ergonomicznego?

Kształt i głębokość siedziska

Prawidłowo wyprofilowane oparcie to niemalże podstawa ochrony kręgosłupa przed jego nadmiernym obciążeniem w pozycji siedzącej. Ważne więc, aby fotel podpierał odcinek lędźwiowy pleców, najbardziej narażony na bóle podczas siedzenia. Warto jednak zadbać o to, aby oparcie nie podpierało tylko dołu pleców, ale także jak największy możliwy ich obszar. Takie rozwiązanie zdecydowanie ograniczy możliwość wystąpienia problemów przez długotrwałe siedzenie, a użytkownik nie będzie odczuwał nieprzyjemnego spięcia.

Ponadto warto wybrać produkty z możliwością regulacji głębokości siedziska. Siedzenie w zbyt dużym zagłębieniu powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa, co z kolei często przekłada się na ból w centralnej części pleców. Prawidłowo wyregulowany fotel umożliwia zachowanie kąta prostego pomiędzy kręgosłupem a biodrami użytkownika. Przykładem produktu z możliwością regulacji wysokości i głębokości siedziska jest dostępny w naszym sklepie fotel ERGOTECH.

Podłokietniki i poduszki

Regulowane podłokietniki to ogromny komfort szczególnie dla osób pracujących przy komputerze. Wówczas podłokietniki można dostosować zarówno do wysokości użytkownika, jak i do wysokości biurka. Takie rozwiązanie umożliwia odciążenie mięśni przedramion i nadgarstków, co zdecydowanie poprawia wygodę pracy.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy fotel posiada poduszki lub celowe wybrzuszenia w okolicy karku i lędźwi. Takie elementy ułatwiają odprężenie kręgosłupa i kręgów szyjnych, co zdecydowanie niweluje możliwość wystąpienia bólu pleców. Przykładem produktu z elementami dbającymi o wygodę użytkownika jest fotel Unique DEAL.

ergonomiczne fotele biurowe

Regulowany zagłówek i kąt pochylenia oparcia

Fotele ergonomiczne z zagłówkiem to wręcz podstawa dla osoby wykonującej pracę siedzącą – sprawdź dostępny w naszym sklepie fotel XENIUM OFFICE SWIVEL. Zagłówek ułatwia szybkie odprężenie i odciążenie mięśni karku, co umożliwia rozluźnienie i zapobiega występowania bólu w tej części pleców.

Możliwość regulacji zagłówka z kolei ułatwia dopasowanie elementu do wzrostu użytkownika i jego indywidualnych preferencji. Ponadto warto zwrócić uwagę na regulację kąta pochylenia oparcia fotela i możliwość blokady w wybranej pozycji. Takie rozwiązanie umożliwia dopasowanie fotela do kształtu ciała, tym samym stale podpierając najbardziej obciążone odcinki pleców.

Wysuwany podnóżek

Fotele biurowe ergonomiczne często zostają wyposażone także w wysuwane podnóżki. Takie elementy ułatwiają wyprostowanie nóg w razie potrzeby lub podparcie mięśni ud i ich rozluźnienie. Warto jednak podkreślić, że podnóżek nie powinien być wysunięty przez długi czas, aby osoba siedząca nie doświadczała ucisku pod kolanami.

Wysuwany podnóżek jest więc doskonałym pomysłem na chwilowe odciążenie mięśni i odprężenie ciała po kilkugodzinnej pracy w jednej pozycji. W naszym sklepie znajdą Państwo mnóstwo foteli z wysuwanym podnóżkiem, a do najchętniej wybieranych należą m.in. fotel Unique SPACE oraz fotel SIGNAL Q-939.

Materiał wykonania

Poza walorami estetycznymi, materiał, z którego powstał fotel, ma także ogromne znaczenie dla wygody użytkownika. Warto wybierać fotele wykonane z przewiewnych, miękkich tkanin, które zapobiegną poceniu się ciała w gorące dni. Najchętniej wybieranymi są fotele z siateczkowym wykończeniem, jednak użytkownicy często decydują się także na produkty wykonane z ekoskóry lub z materiału membranowego.

Dlaczego wybór odpowiedniego fotela ma duże znaczenie?

W dzisiejszych czasach wiele osób wykonuje pracę siedzącą, często nie przykładając wagi do jakości siedziska. Należy jednak podkreślić, że nasze kręgosłupy narażone są na wysiłek niemalże o każdej porze dnia, a w przypadku spania na niewłaściwym materacu – także i w nocy. Długotrwała praca w nieprawidłowej pozycji siedzącej powoduje nierównomierne obciążenie kręgosłupa, co często wywołuje nieprzyjemne bóle podczas codziennych czynności.

Zbyt długie narażanie kręgosłupa i kręgów szyjnych na wysiłek w nieprawidłowej pozycji, poza bólem, prowadzi także do powstawania wad postawy i uczucia sztywności. Co więcej, osoba siedząca narażona jest na trwałe skrzywienie kręgosłupa, dyskopatię, a nawet lordozę i kifozę. Takie zwyrodnienia z kolei wpływają na prawidłową pracę klatki piersiowej, co może prowadzić nawet do zaburzeń oddychania. Wybór fotela działającego zgodnie z zasadami ergonomii ogranicza wystąpienie uciążliwych dolegliwości, a co za tym idzie – użytkownik będzie czuł zdecydowanie większy komfort podczas pracy biurowej.

Ocena post

Category: Porady

Article by:ErgoExpert