Dom w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz ma od wielu lat licznych zwolenników. Pochodzi od angielskiego słowa rustic, które oznacza „wiejski”. Znajdujemy w nim więc liczne odwołania do natury, sielskiej atmosfery i prostoty aranżacyjnej. Jest idealnym wyborem dla miłośników tego, co piękne w swojej nieskomplikowanej naturze. Przyjrzymy mu się dziś bliżej i poszukamy ciekawych pomysłów na dom w stylu rustykalnym.

Meble w stylu rustykalnym

Dom w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły

Styl rustykalny wcale nie musi dotyczyć tylko wiejskiej chatki. Z powodzeniem można urządzić w takim stylu również wnętrza wielkomiejskie. Meble w stylu rustykalnym stylizowane są na stare, lekko podniszczone i mają w sobie wiele ciepła. Możecie znaleźć je na aukcjach z drugiej ręki, na pchlich targach, ale z odrobiną fantazji, możecie je również wystylizować samodzielnie.

Jak pomalować meble na styl rustykalny? Meble rustykalne świetnie prezentują się z tak zwanymi przecierkami – dzięki nim uzyskamy efekt wizualnego postarzenia. Doskonale nadają się do tego farby kredowe. Mebel należy starannie oczyścić. Suchą powierzchnię należy przetrzeć papierem ściernym. Jeśli pierwotny kolor mebla nam odpowiada – możemy na tym zakończyć. Możemy również pokryć powierzchnię nowym kolorem i przecierając go, uzewnętrznić fragmenty poprzedniego odcienia w dowolnym natężeniu. Na koniec całość należy polakierować, zwiększając wytrzymałość mebla.

Dom w stylu rustykalnym

Dom w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym? Należy zadbać o wyposażenie, a aranżując wnętrza podczas wykończenia, nadać przestrzeni odpowiedni klimat. Dominować powinny naturalne kolory, drewno, jasne dodatki i  przytulne meble. Pośród dodatków prym wieść powinny naturalne tkaniny – wełna, bawełna czy len. Drewniane podłogi, na których widoczne pozostają słoje, jasne ściany w kolorze bieli, beżu czy delikatnych szarości. Dodatkową ozdobę mogą stanowić cegły – w bieli lub naturalnie rudym kolorze.

Meble w rustykalnym wnętrzu powinny być raczej proste. Świetnie sprawdzą się drewniane lub dobrze imitujące ten surowiec. W przestrzeni widocznych powinno być wiele ciepłych dodatków – dywan, koce, pledy, narzuty, poduszki i obrusy. Rustykalne wnętrza doskonale dopełnia rattan, wiklina i kwiaty.

Salon w stylu rustykalnym

Dom w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły

Zastanawiasz się jak urządzić salon w stylu rustykalnym? W takim wnętrzu wszyscy domownicy poczują ciepło domowego ogniska. Pokój rustykalny powinien być raczej jasny. To, mimo licznych dodatków aranżacyjnych, pozostawia wrażenie ładu i przestrzeni. Nie są oczywiście zabronione dominujące akcenty w mocniejszych barwach – czerwony dywan w kwiaty, kanapa z tak zwanym pazurem, wzorzyste poduchy na kanapie czy kolorowe zasłony. Ściany jednak z pewnością powinny być w jasnych kolorach, zostawiając w aranżacji duże pole manewru dla dodatków i akcentów ozdobnych. Podłoga w naturalnym kolorze drewna będzie wyglądała doskonale. Może ją oczywiście zdobić wspomniany dywan.

Meble mogą, ale nie muszą być w jednolitej kolorystyce. Istotne, aby wszystkie miały postarzany charakter. Miękka kanapa, niski stół kawowy, bujany fotel, komody, kredensy – wybór jest ogromny i pozwala puścić wodze wyobraźni.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Dom w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym, aby zachować nowoczesną wygodę?

W rustykalnej kuchni nie może zabraknąć pojemnych szafek. Fronty mogą być stylizowane na postarzane od nowości, ale z powodzeniem można również postarzyć je samodzielnie. Podłoga w przypadku kuchni nie musi być drewniana – to utrudniłoby utrzymanie czystości. Na rynku z powodzeniem można kupić kafle, które są stylizowane na rustykalne i doskonale sprawdzą się w takiej aranżacji.

W rustykalnej kuchni świetnie sprawdzi się biel – szafki, stół, krzesła, do tego blaty w kolorze drewna. Ściany zdobić mogą płytki imitujące cegłę, no i królestwo dodatków – małe przedmioty, które nadadzą wnętrzu charakteru, pełniąc równocześnie swoje role funkcjonalne. Solniczka, pieprzniczka, pojemniki na żywność, chlebak i każdy inny detal powinien harmonizować z przyjętą konwencją.

Czego unikać w stylu rustykalnym?

Żeby zyskać pewność, że nie umknie nam to, co najważniejsze i nie zaburzymy ładu przestrzeni, styl rustykalny nie powinien być łączony z nowoczesnością. Nie sprawdzi się tu blichtr, połysk, ani szklane wykończenia. Kiepsko komponują się z nim również nowocześnie złote dodatki – chyba, że mowa o odcieniu miedzianym, który przywodzi skojarzenia ciepła sprzed wielu lat. Unikaj wszystkiego, co sztuczne – na przykład plastiku, który na pewno nie znajdzie tu swojego miejsca.

Styl rustykalny świetnie natomiast wygląda z elementami stylu skandynawskiego, który również czerpie inspiracje z sielskiej prostoty. Nie brakuje w nim bieli, drewna i tego, czym rządzi się nasz dzisiejszy bohater.

Jakie są zalety stylu rustykalnego?

Dom w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły

Daje sporą swobodę aranżacyjną – gama dodatków, akcentów i koncepcji jest tak szeroka, że każdy z powodzeniem się w niej odnajdzie. Pozwala również dość skutecznie zarządzać budżetem. Można bowiem zrezygnować z nowych elementów wyposażenia, wybierając w ich miejsce używane meble, z których samodzielnie wykonamy piękne meble rustykalne. Styl rustykalny jest lubiany również za efekt, który tworzy. Niezwykłe ciepło i przytulność, które już od progu wydają się wołać każdego gościa i kusić swoją urokliwą atmosferą.

Śmiało można więc założyć, że styl rustykalny będzie trwał wiecznie i zawsze znajdzie swoich miłośników.
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert