Stół w jadalni

Dlaczego warto mieć rozkładany stół w jadalni?

 

Stół rozkładany to absolutne must have w każdym domu, w którym jada się rodzinne posiłki, przyjmuje gości czy gra z przyjaciółmi w planszówki. Stoły rozkładane mają wiele zalet i w przeciwieństwie do mebli nierozkładanych, zostawiają bardzo dużo swobody w możliwościach dostosowania ich do zmieniających się dynamicznie potrzeb. Sprawdźmy, co jest istotne, aby stół rozkładany był funkcjonalny, pasował do aranżacji i wpisywał się w indywidualne oczekiwania.

Stół rozkładany może zajmować honorowe miejsce w przestronnym salonie, być łącznikiem między kuchnią a strefą dzienną w aneksie kuchennym, tworzyć klimatyczny nastrój w jadalni, ale mały rozkładany stół może również zaspokoić potrzeby funkcjonalne w najmniejszej kawalerce, w której brakuje metrażu na duży mebel.

stół z krzesłami, czarne ściany

Stoły do jadalni rozkładane na małe i duże potrzeby

Jeśli pozwala na to powierzchnia jadalni, w jej aranżację świetnie wpisze się okrągły stół rozkładany, nad którym przestrzeń rozświetli ulokowane w jego centralnym punkcie oświetlenie. Za dnia mały stół rozkładany, który wtedy, kiedy jest potrzeba i mamy gości, zamienia się w przestronny stół na całą rodzinę. W wersji złożonej taki rozkładany stół posłuży 2-4 osobom, po rozłożeniu nowoczesne stoły rozkładane mogą swobodnie zmieścić nawet 12 wygodnych miejsc siedzących.

Stół rozkładany jest świetnym rozwiązaniem tam, gdzie metraż pozwala nawet na rozkładany stół w dużych wymiarach, ale w codziennym użytkowaniu znacząco obniżyłby funkcjonalność jadalni. Zwiększenie jego gabarytów podczas świąt, imprez czy większych uroczystości nie stanowi problemu, a na co dzień stół z opcją rozkładania jest poręczny i nie zajmuje miejsca.

Okrągły stół rozkładany czy może prostokątny?

Sprawdźmy ofertę stołów rozkładanych i zastanówmy się, w czym możemy wybierać. Na rynku jest bardzo szeroki wybór stołów. Możesz wybrać stół drewniany rozkładany w dowolnym kształcie. Kształt blatu ma nie tylko znaczenie wizualne, jest istotny również funkcjonalnie.

stół rozkładany z czarnym blatem marmurowym

Możesz postawić na stół okrągły rozkładany. Stoły okrągłe świetnie pasują do delikatnych aranżacji, pozbawione narożników, nadają łagodnego stylu. Stoły owalne, ze względu na kształt, nieco gorzej jednak wyglądają ustawione przy ścianie.

Ogromną popularnością cieszą się również stoły rozkładane, w których blat jest kwadratowy, a także stoły prostokątne. Taki mebel jest nieco bardziej ustawny. Sprawdzi się więc tam, gdzie pomieszczenie jest zbyt małe, aby drewniany stół w dużych gabarytach stał na środku. Kiedy  jest złożony, taki typ stołu może stać w jadalni czy kuchni pod ścianą.

Warto pamiętać, że stoły rozkładane okrągłe zarówno w opcji złożonej, jak i rozłożonej zajmują więcej miejsca, taki typ stołu lepszy jest więc do większego salonu czy aneksu kuchennego. Prostokątne stoły po rozłożeniu pozwalają również wygospodarować więcej miejsc dla gości, niż stoły okrągłe.

stół z krzesłami, betonowe ściany

Stół rozkładany, wybierz swój wariant

Nowoczesne stoły rozkładane to również niezwykle szeroka oferta dostępnych stylów. Bez trudu dopasujesz model do swojego wnętrza. Wykonane z różnych materiałów, wyjątkowo praktyczne, rozkładane stoły polecają się do bardzo zróżnicowanych aranżacji.

Do minimalistycznych przestrzeni pasują stoły rozkładane nowoczesne w stylu skandynawskim. W swojej prostej formie swobodnie dostosujesz wybór do potrzeb wnętrza. Warto postawić na drewno. Taki blat jest z reguły bardziej wytrzymały. Sprawdzi się więc w kuchni, ale równie gładko dopasuje się do salonu czy jadalni. Stoły rozkładane w stylu skandynawskim to bardzo często stoły rozkładane białe. Ten neutralny kolor dodaje wnętrzom lekkości.

Ogromną popularnością cieszy się drewno. Stół dębowy rozkładany to klasyka, która sprawdzi się w każdym wariancie, jako stół okrągły rozkładany czy stół prostokątny. Drewno doda charakteru w klasycznym wnętrzu, będzie także pasować do wnętrza kolonialnego czy rustykalnego. Stoły rozsuwane z drewna wydają się masywne i ciężkie, taki model stołu najlepiej więc będzie pasował do salonu czy kuchni o większej powierzchni. Tego typu meble nie sprawdzą się raczej w kawalerce. Bez trudu jednak znajdziesz również mały stół rozkładany z drewna, który harmonijnie dopasujesz do metrażu małego wnętrza.

Stół drewniany rozkładany – jak go utrzymać w dobrej kondycji?

Okrągłe, kwadratowe czy prostokątne, do kuchni, salonu czy jadalni – drewniane stoły to meble, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Kluczowa zasada, która pozwoli utrzymać stół w dobrej kondycji – drewniany stół nie może nigdy być mokry. Uwagę należy zwrócić nie tylko na blat, ale na miejsce, gdzie rozkładane stoły posiadają łączenie. Jeśli dostanie się tam wilgoć, której nikt nie zauważy, blat może zostać nieodwracalnie zniszczony. Aby temu zapobiec, można na dzień, kiedy ze stołu korzysta cała rodzina, położyć na łączeniu pasujący do stylu wnętrza bieżnik, który nie tylko osłoni newralgiczne miejsce, ale także doda aranżacji uroku.

stół z drewnianym blatem na metalowych nogach x

 

Stoły rozkładane z drewna warto również od czasu do czasu zabezpieczyć pastą do drewnianych powierzchni. Pasta sprawi, że blat stołu będzie wyglądał lepiej, ale przede wszystkim, będzie chroniony przed drobnymi zarysowaniami i bardziej odporny na plamy.

Drewniane meble to także konieczność doboru odpowiednich środków czyszczących. Wiele agresywnych mleczek czy płynów do mebli może uszkodzić drewnianą powierzchnię stołu. Twój stół rozkładany powinien być zawsze czyszczony środkami przeznaczonymi specjalnie do drewna.

Stół rozkładany a wygoda

Warto wspomnieć także o funkcjonalnej wygodzie użytkowej. Zanim wybierzesz swój stół rozkładany, zwróć uwagę na to, w jaki sposób się go rozkłada. Projektanci opracowują bowiem różne koncepcje i nie każda sprawdzi się, jeśli na przykład stół stoi przy ścianie. Zarówno okrągłe stoły rozkładane, jak i stoły prostokątne czy kwadratowe powinny pozwalać rozkładać się szybko, wygodnie i najlepiej bez pomocy drugiej osoby, to wiele ułatwia. Jeśli wybierzesz stół ze skomplikowanym systemem i do tego będzie to stół dębowy rozkładany, który jest bardzo ciężki, nie ma szans, aby rozłożyć go samodzielnie.

Wspomniana funkcjonalność ma znaczenie szczególnie jeśli wybierany model stołu ma być często składany i rozkładany w codziennych sytuacjach.

stół z białymi krzesłami z granatowymi siedzeniami

Podsumowanie – stoły rozkładane czy nie

Stoły można kupić z różnych materiałów, do salonu, kuchni czy jadalni, mogą być to stoły okrągłe, stoły owalne, kwadratowe lub prostokątne. Stoły mogą również mieć inny kształt w wersji złożonej, a inny po rozłożeniu – na przykład stół kwadratowy może się rozkładać do prostokąta, stoły owalne po złożeniu mogą być okrągłe. Wybór może paść na stół skandynawski w lekkiej formie lub stół drewniany rozkładany o masywnym charakterze. Możliwości jest mnóstwo. Bez względu na to czy ma to być stół kuchenny, czy do salonu lub jadalni, musi przede wszystkim być dopasowany do wielkości wnętrza.

Stół rozkładany ma tu przewagę nad nierozkładalnym, dając duże możliwości uniwersalnego dopasowania do zmieniających się potrzeb. W dzień jako złożone, niewielkie meble, przy większych okazjach do świętowania zamieniać się mogą w duże, okrągłe stoły rozkładane na pół salonu. Jeśli natomiast kupisz gabarytowy stół bez opcji złożenia, zawsze będzie zajmował tak samo dużo miejsca.


Stół rozkładany jest zatem najlepszym rozwiązaniem tam, gdzie funkcjonalność i możliwość zorganizowania imprezy na 12 osób ma być dopasowana do ograniczonego metrażu, a także tam, gdzie mimo dużej przestrzeni, na co dzień preferowana jest jednak pozbawiona dużych mebli przestronność.

Ocena post

Category: Porady

Article by:ErgoExpert