Dlaczego łupie w kręgosłupie?

Dyskopatia lędźwiowa, przepuklina dyskowa, hiperlordoza… Nie, nie pomyliliśmy się, to właśnie chcieliśmy napisać i nie – nie jest to karta choroby emerytowanego kulturysty. Aby zaznać przykrości związanych z tymi schorzeniami kręgosłupa, wcale nie trzeba przez długie lata wytężać się i podnosić ciężarów. W zasadzie jest wręcz przeciwnie – nic nie trzeba robić. Wystarczy usiąść.

Trochę się zasiedzieliśmy

Niestety – wcale nie przesadzamy.

Siedzenie w hierarchii ryzykownych zachowań plasuje się wyżej niż picie i palenie.

Z niezdrowych nałogów możemy jednak zrezygnować, z siedzenia już nie. W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia dotyczy większości z nas. To, co możemy zrobić, to zminimalizować jego negatywne skutki. Nasze kręgosłupy z pewnością będą wdzięczne.

Siedzimy w domu, w drodze do pracy, w biurze. Oczywiście, zawsze możemy zacząć biegać, a do pracy jeździć rowerem (koneserzy pociągów i tramwajów mogą ustępować miejsca każdej napotkanej osobie – życzliwość to zdrowie!). Jak sobie jednak poradzić w pracy? Od razu uprzedzamy – dzikie harce i skoki przy biurku mogą zostać źle odebrane, zwłaszcza w zorganizowanej przestrzeni biurowej. Najlepiej pogodzić się z tym, że usiąść trzeba, i zwrócić uwagę, na czym i przy czym.

Zadbaj o komfort w pracy!

Aby krzesło, na którym spędzamy wiele godzin, zapewniało nam pełen komfort, powinno być w pełni ergonomiczne. Wybierając fotel biurowy, powinniśmy przetestować przynajmniej kilka, każdemu poświęcając odpowiednio dużo czasu. Co jest najważniejsze? Duże spektrum regulacji niemalże każdego elementu. Dzięki temu mebel będzie można idealnie dostosować do wzrostu i budowy ciała użytkownika. Wspaniałym przykładem jest tu siedzisko WAU (Unique) – innowacyjne rozwiązania zastosowane w tym modelu nie tylko wymuszają prawidłową postawę, ale również umożliwiają odpowiednie krążenie krwi. W przypadku pracy, która wymaga częstych zmian pozycji, bez wątpienia sprawdzi się  LIFT LF 10 (Bejot). Jest to krzesło, które pozwala na dużą swobodę ruchu, do tego wyposażone zostało w mechanizm synchronizacji odchylenia oparcia i siedziska. Gdy szukamy biurka, obowiązują nas te same zasady – przede wszystkim należy zwrócić uwagę na te z regulowaną wysokością blatu. Monitor powinien być umieszczony na wysokości oczu – znacznie odciąży to odcinek szyjny kręgosłupa.

Zmieniaj pozycję

Mamy krzesło idealne, biurko, monitor – doskonale! Mamy jednak również złe nawyki, których ciężko nam się pozbyć. Prawidłowa pozycja siedząca sprawia, że ciężar równomiernie rozkłada się na całe plecy, dodatkowo napinając i rozkurczając mięśnie, co poprawia ich ukrwienie. Doskonale wiemy – co więcej, sami się na tym łapiemy, nawet pisząc ten tekst – że każdy ma też swoje ulubione pozycje. Nie dajmy się zwariować, pamiętajmy jednak, aby siedzenie np. z podwiniętą nogą nie trwało zbyt długo. Przypominamy również o przerwach  – pięć minut po każdej godzinie pracy znacząco wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert