Sześcio palnikowy grill na zewnątrz domu

Czy warto kupić grill gazowy?

Grillowanie to bez wątpienia nasz „sport narodowy”. Wraz z pierwszymi promieniami słońca Polacy odkurzają grille i otwierają sezon plenerowego wypoczynku przy kuszącym aromacie pieczonej karkówki. Mimo, że do niedawna królem działek i przydomowych ogrodów był grill węglowy, to wraz z rosnącą świadomością na temat zdrowia oraz towarzyszącą nowoczesnym technologiom wygodą, na popularności zyskują grille gazowe. Dziś sprawdzimy jak działa grill gazowy, czy ma przewagę nad węglowym i jeśli tak, to na czym ona polega. Zapraszamy do lektury!

Czym różni się grill gazowy od węglowego?

Zasada działania grilla węglowego jest nam dobrze znana – do misy pod rusztem wsypujemy węgiel lub brykiet, rozpalamy go i czekamy, aż uzyska odpowiednią temperaturę. Wtedy możemy już grillować ulubione potrawy. Czas spalania paliwa jest uzależniony od wybranego produktu – brykiet pali się dłużej, niż węgiel, ogólnie rzecz biorąc jednak, ani brykiet, ani węgiel nie pozwala grillować zbyt długo, chyba, że będziemy je uzupełniać.

Grill gazowy zasilany jest natomiast butlą gazową, do której jest podłączony. Uruchamia się bez rozpalania, wystarczy przekręcić pokrętło palnika i użyć wbudowanej zapalarki, która odpala płomień. W tym samym momencie grill gazowy jest już gotowy do użycia. Czas palenia jest dowolnie długi – byle tylko wystarczyło gazu w butli.

Grill na gaz zwiększa wygodę

Czy warto kupić grill gazowy?

Choć przyzwyczailiśmy się do grillowania na węglu, warto przyjrzeć się nowoczesnej technologii i rozważyć, czy płynące z niej korzyści (a jest ich wiele!) nie powinny skłonić nas do wymiany wysłużonego grilla na nowy.

Grill na gaz ze szczelną pokrywą z powodzeniem może działać w deszczu czy podczas wiatru – pogoda nie ma znaczenia. A to duży plus przy kapryśnym lecie w Polsce. Dzięki temu również możemy grillować przez cały rok. To jednak nie koniec jego walorów. Szybsza i wygodniejsza jest również jego obsługa. Rozpalanie grilla węglowego może trwać naprawdę długo. Tymczasem grill gazowy jest gotowy do działania praktycznie w chwili uruchomienia. Ponadto, może działać dowolnie długo, co zwiększa możliwości pieczenia potraw, które wymagają dłuższej obróbki termicznej.

Z grillem gazowym jest łatwiej i czyściej

Czy warto kupić grill gazowy? - Grill gazowy Landmann Triton PTS 4.1
Grill gazowy Landmann Triton PTS 4.1

Grill gazowy umożliwia lepszą, niż przypadku grilla węglowego, kontrolę ciepła. Pokrętła w grillu gazowym pozwalają ustawić dokładnie taką temperaturę, jakiej potrzebujemy. Możemy więc zapomnieć o niedopieczonych, przypalonych czy wysuszonych potrawach.

A pozostając przy spaleniźnie, należy wspomnieć również o czyszczeniu. Skoro możemy w pełni panować nad temperaturą, to możemy cieszyć się również brakiem popiołu, osmalonych powierzchni i uporczywej, trudnej w usuwaniu spalenizny. Dobre grille gazowe wyposażone są w rozwiązania, które wspierają utrzymanie czystości – na przykład system gromadzenia wytapianego tłuszczu z wyciąganym do mycia pojemnikiem. Bo po co tracić czas na mozolne sprzątanie?

Grillowanie gazowe – więcej smaku, mniej dymu

Czy warto kupić grill gazowy?

Przy grillu gazowym możesz zapomnieć o szczypiącym w oczy dymie i odstraszającym zapachu rozpałki. Ponieważ w tym przypadku zasilanie stanowi butla gazowa do grilla, a paliwem jest czysty gaz, dym jest ograniczony do minimum i ma znacznie mniej drażniący zapach – docenią to z pewnością sąsiedzi.

Smażenie potraw na węglu lub brykiecie wiąże się też niestety ze spożywaniem niemałej ilości szkodliwych substancji rakotwórczych, powstających na skutek spalania tych paliw (a dokładniej z powodu kapiącego na rozpalony węgiel/brykiet tłuszczu). Zupełnie inaczej wygląda to na grillu gazowym, w którym palniki są schowane pod specjalnymi osłonami, więc problem palonego tłuszczu w zasadzie tu nie istnieje. Natomiast smak grillowanych specjałów wciąż pozostaje świetny – można chyba z powodzeniem stwierdzić, że nawet lepszy, niż z grilla węglowego.

Grillowanie gazowe jest zdrowsze i bardziej EKO!

Czy warto kupić grill gazowy? - Grill gazowy Landmann Triton PTS 3.0
Grill gazowy Landmann Triton PTS 3.0

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wykonali badania, porównując trzy rodzaje grillów: na brykiet, węgiel drzewny oraz gaz. Sprawdzano poziom emisji 16 szkodliwych dla zdrowia związków (węglowodorów aromatycznych) oraz stężenie szkodliwego pyłu, uznawanego przez WHO za jeden z najgroźniejszych na polu substancji zanieczyszczających atmosferę.

Wyniki z pełną stanowczością przemawiają za miażdżącą przewagą grillów gazowych. Podczas gdy grill z brykietem emitował aż 13 z 16 badanych, niebezpiecznych substancji, grill opalany węglem niewiele mniej, to grill gazowy nie emitował ich wcale! Jeśli natomiast chodzi o cząsteczki zanieczyszczające atmosferę, najgorzej wypadł grill węglowy, zaraz za nim grill na brykiet, zaś grill gazowy i tu zdobył laur zwycięstwa. Wyniki jasno i wyraźnie pokazują więc, kto jest faworytem.

Nie tylko karkówka i kiełbaska – na grillu gazowym możesz więcej

Czy warto kupić grill gazowy? - Grill gazowy Landmann Triton 2.0
Grill gazowy Landmann Triton 2.0

Powyższa lista wcale nie wyczerpuje jeszcze zalet grilla gazowego. Jego możliwości wykraczają bowiem znacząco poza to, co znamy z grillowania na węglu. Możemy wykorzystywać tu liczne, oferowane przez producentów akcesoria i cieszyć się unikalnym smakiem pizzy z grilla, rewelacyjnego kurczaka z rożna czy długo przygotowywanych pieczeni. Bez trudu również zgrillujemy wszystkie możliwe warzywa, unikając ich przypalenia.

Żeby dołożyć „kropkę nad i” wspomnimy jeszcze, że dobry grill gazowy skonstruowany jest w taki sposób, że umożliwia pieczenie strefowe – na niższym poziomie można na przykład umieścić steka, a na wyższym, gdzie temperatura jest niższa, warzywa czy pieczywo.

Wady grilla gazowego

Czy warto kupić grill gazowy?

Jak widać, zalety można mnożyć. Poszukajmy więc minusów grilla gazowego.

Najczęściej podkreślaną wadą jest cena. Jest ona faktycznie znacznie wyższa, niż w przypadku grilla węglowego. Trzeba jednak pamiętać, że zakup grilla gazowego to inwestycja na długo. Jeśli postawimy na porządne urządzenie dobrego producenta, jedynym wydatkiem w następnych sezonach będzie tylko butla gazowa. Grill bez trudu wytrzyma wiele kolejnych lat. Porządne urządzenia posiadają ponadto wieloletnią gwarancję.

I na cenie właściwie lista wad się kończy. Wszystkie inne cechy grilla gazowego przemawiają bowiem zdecydowanie na jego korzyść.

Jeśli zatem szykujesz się do tegorocznego sezonu i zastanawiasz się nad wyborem, postaw na zdrowie, smak oraz funkcjonalność i wybierz model grilla gazowego, który wyniesie twoje grillowanie na zupełnie nowy poziom komfortu!
 

Ocena post

Category: PoradyOgródWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert