fotele bujane przy kominku

Czy bujane fotele są nadal modne?

Fotele bujane nazywane są czasem fotelami na biegunach. Ich historia sięga XVIII wieku, ale mimo upływu setek lat, wcale nie odeszły do lamusa. Poznamy dziś ich dzieje, dowiemy się, jak z upływem czasu ewoluowały i zmieniały się na naszych oczach. Sprawdzimy również, czy bujane fotele są nadal modne i jak można je wykorzystać w nowoczesnej aranżacji.

Fotel bujany to w gruncie rzeczy dość prosty mebel. Składa się z siedziska z obszernym oparciem oraz stelaża z zakrzywionymi w łuk „płozami”, dzięki którym bujany fotel spełnia swoją najważniejszą funkcję – kołysze się łagodnie w przód i w tył.

Bujane fotele i ich wielowiekowa historia

Fotele bujane zdobiły salony osiemnastowiecznych domów. Choć nie znamy nazwiska ich twórcy, zapisały się na kartach historii poprzez Benjamina Franklina, ojca-założyciela Stanów Zjednoczonych i wybitnego wynalazcy, któremu zawdzięczamy na przykład glasharmonikę, dwuogniskowe okulary czy piorunochron. Mimo że najpewniej nie on wynalazł bujane fotele, to był ich wielkim miłośnikiem i propagatorem.

Pierwsze fotele bujane były wykonane z reguły w całości z drewna. Nazywane były fotelami windsorskimi i miały kształt klasycznego krzesła z siodłowatym siedziskiem, wysokim oparciem i podłokietnikami, całość wsparta była na łagodnie wygiętych płozach. Zdobiły ganki i werandy wszystkich domów Ameryki. Ich popularność wzrosła jeszcze bardziej, kiedy shakersi, protestancka grupa religijna, zaczęli produkować je masowo. Najpierw na potrzeby własnych spotkań, ale w dość krótkim czasie zorientowali się, że bujany fotel ma tak wielu zwolenników, że świetnie się sprzedaje. Zaczęli je więc wytwarzać na szeroką skalę.

Zmierzając w kierunku wygody, stosunkowo szybko powstał fotel bujany wiklinowy, w którym drewniane, twarde siedzisko i oparcie zastąpiła znacznie bardziej elastyczna plecionka. Dalej było już dynamicznie. Kolejne firmy z branży meblowej projektowały własne modele, dodając i ujmując fotelom bujanym wedle własnej koncepcji.

Współczesne fotele bujane są uniwersalne

Choć wielu z nas fotel bujany kojarzy się z sielskim domkiem w rustykalnym stylu lub babcinym salonem i kraciastym pledem z wełny, to w bujanym fotelu siedziało tak wielu użytkowników, że właściwie próżno szukać okresu, którym zostałyby bodaj na chwilę uznane za niemodne. Przybierały różne oblicza, zmieniały się, unowocześniały i dostosowywały do panujących w aranżacji wnętrz trendów, stając się meblem ponadczasowym i wymykającym się z ram określonego stylu.

Fotel Bujany - NINO

Popularność foteli bujanych w dzisiejszych czasach

Ewolucja foteli bujanych przybierała tak różne oblicza, że z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, iż nie sposób nie znaleźć modelu bujanego krzesła dla siebie.

Współczesne fotele bujane wykonywane są z tworzyw sztucznych – w postaci siedzeń kubełkowych na płozach, przybierają oblicza miękkich, tapicerowanych krzeseł i foteli na bujanych nogach – tak zwany bujany uszak, albo wyglądają tak, jakby zostały „żywcem” wyjęte z poprzedniej epoki, taki klasyczny fotel bujany wiklinowy wykonywany jest z plecionki lub pędów wierzbowych na drewnianym stelażu.

Przyglądając się wielowiekowej historii ich użytkowania, ponad wszelką wątpliwość należy stwierdzić, że zdecydowanie tak, bujane fotele są nadal modne i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie.

Fotel bujany a wygoda

Popularność bujanych foteli nie jest oczywiście dziełem przypadku. Uwielbienie do tych mebli ma swoje źródło głównie w ogromnym komforcie, jaki zapewniają. Wygodne siedzisko pozwala odprężyć wszystkie mięśnie, oprzeć się i oddać bezkresnemu relaksowi. Delikatne kołysanie jest dodatkowym, niezwykle wyciszającym atutem w ich funkcjonalności.
Takie zresztą jest pierwsze skojarzenie – na widok bujanego fotela uśmiechamy się, myśląc o spokoju, odpoczynku, relaksie i nieskrępowanej wygodzie.

Czy fotele bujane są zdrowe?

To, czy fotele bujane są zdrowe, jest uzależnione od wybranego modelu. Ergonomia bujanych foteli jest bowiem zależna głównie od ich budowy, czyli siedziska, oparcia oraz podłokietników. Dobrze wyprofilowany model ma wygodne siedzisko, zapewnia podparcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, dzięki przemyślanej wysokości oparcia pozwala podeprzeć głowę oraz umożliwia ułożenie rąk, od łokci w dół, w komfortowej pozycji.

Delikatne kołysanie foteli bujanych jest dodatkowym aspektem zdrowotnym. Kołysanie działa na nas bowiem niezwykle odprężająco, stymulując uwalnianie endorfin – hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój.

Nowoczesne fotele bujane

Nowoczesny fotel bujany ma często futurystyczny kształt, ale równie często odwołuje się do dobrze znanej klasyki. Ponieważ bujane fotele z werand i ogrodów przeniosły się do wnętrz, popularne stały się modele tapicerowane.

Fotel bujany Signal HOOVER
Fotel bujany Signal HOOVER

Pięknie prezentuje się bujany uszak, który jest niczym innym, jak obszernym fotelem na płozach. Jeśli brakuje przestrzeni, nowoczesne fotele bujane oferują się również w wydaniu zgrabnych, zajmujących niewiele miejsca krzeseł – tapicerowanych, drewnianych lub z innowacyjnych tworzyw sztucznych. Zaś miłośników nieskrępowanej wygody kuszą rozłożyste modele, wyściełane miękkimi tkaninami. Na wielbicieli oryginalności czekają natomiast fotele bujane boucle, które delikatnym w dotyku wykończeniem kuszą, aby się na nich rozsiąść i zapomnieć o świecie.

Fotel bujany w wydaniu klasycznym

Branża meblowa nie zapomina także o zwolennikach klasyki. Bez trudu znajdziesz na rynku bujany fotel wiklinowy, bujany fotel z rattanu lub w wersji retro, w której wygodne siedzisko i oparcie wykonane są z klasycznej plecionki.

Pozostając przy klasyce, warto wspomnieć również o ogrodach. Producenci wiedzą bowiem, że bujany fotel na tarasie lub trawniku przy domu nadal pozostaje obiektem pożądania wielu klientów. Z tego powodu powstają fotele bujane z technorattanu, który jest odporny na wodę, z plastiku, siatki – podobnej, jak w leżakach lub innych tworzyw, które z powodzeniem mogą stać na zewnątrz.

Fotel bujany wiklinowy HALMAR ROCCO
Fotel bujany wiklinowy HALMAR ROCCO

Fotel bujany w pokoju dziecięcym

Ze względu na delikatne kołysanie, obszerne oparcie i wygodne siedzisko, bujane fotele są częstym wyborem młodych mam i stają w dziecięcych pokojach. Pozwalają w wygodnej pozycji nie tylko nakarmić maluszka, ale również uśpić go w ramionach mamy przy kojącym, łagodnym kołysaniu, które pomaga się wyciszyć nie tylko niemowlakowi, ale również rodzicom.

Jaki fotel bujany wybrać?

Dokonując wyboru, w pierwszej kolejności trzeba zdecydować, jaki styl nam odpowiada oraz jaki styl będzie pasował do przyjętej aranżacji wnętrz. Klasyczny fotel bujany nie będzie się dobrze prezentował w nowoczesnym wnętrzu, z kolei futurystyczny, bujany fotel wykonany z tworzywa nie sprawdzi się w aranżacji rustykalnej.

Wybór rodzaju mebla musi spełniać również indywidualne wymagania funkcjonalne. Wysokie lub niskie oparcie, miękka tapicerka lub twardsza wiklina – w końcu to tobie ma być wygodnie w bujanym fotelu.

Zanim więc zdecydujesz się na zakup fotela bujanego, przemyśl swoje potrzeby.

Bujany fotel na salonach, a co z podłogą?

Użytkownicy martwią się czasem o zarysowania podłogi, które mogą powodować metalowe czy drewniane płozy bujanych foteli. Ponieważ bujany fotel nie jest mobilny i w przeciwieństwie do biurowego krzesła na kółkach, ma z reguły stać w jednym miejscu, o podłogę nie trzeba się aż tak obawiać.

Jeśli jednak nie masz twardej podłogi, która jest odporna na zarysowania, możesz śmiało ustawić bujany fotel na dywanie, wykładzinie lub położyć pod nim mały dywanik. Miękkie podłoże absolutnie nie zablokuje i nie utrudni możliwości kołysania się.

Fotele bujane nie tylko dla seniorów

Wygodne, modne, dostosowane do zróżnicowanych gustów i preferencji funkcjonalnych, z całą pewnością fotele bujane należy zaliczyć do mebli, które łączą w sobie świetny styl, możliwość uniwersalnego dopasowania do dowolnej aranżacji wnętrza, no i nieocenioną wprost wygodę.

tata relaksujący się na fotelu bujanym z rodziną

Choć nadal sprawdzą się do czytania bajek wnuczętom przez babcię czy dziadka, których oczyma wyobraźni widzimy w fotelu bujanym, tak samo dobrze spełnią powierzone im funkcje w pokoju młodzieżowym, salonie czy wspomnianym ogrodzie.

Jakość fotela bujanego

Wybierając swój bujany fotel, pamiętaj, tylko żeby upewnić się, jakiej jest jakości. Wydatek na bujany fotel jest bowiem na pewno wyższy niż na typowe krzesło. Powinieneś więc mieć pewność, że twoje krzesło będzie stabilne – czyli będzie miało dobrze wyprofilowane płozy, że stelaż, na którym stoi, jest mocny i wykonany z solidnych materiałów, które zapewnią wieloletnie, nawet intensywne użytkowanie, a siedzisko z oparciem jest porządnie wyprofilowane, aby zapewniało ci nie tylko wygodę, ale również możliwość siedzenia w ergonomicznej pozycji, z troską o zdrowie kręgosłupa.

Idź czym prędzej kupić fotel bujany i delektuj się relaksem

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki fotel bujany wybrać, nie zwlekaj dłużej z zakupami. Przemyśl swoje potrzeby. Zdecyduj, z czego powinno być twoje bujane krzesło i czym prędzej je zamów. W gąszczu dostępnych ofert wybór fotela nie będzie trudny. Gwarantujemy, że bardzo szybko zaczniesz się zastanawiać, jak w ogóle mogłeś bez niego żyć!
Wszystkie modele foteli bujany znajda Państwo pod adresem: https://www.ergoexpert.pl/dom/fotele-i-krzesla-bujane

Ocena post

Category: PoradyPorównania, rankingi

Article by:ErgoExpert