Aranżacja komody w salonie – 5 pomysłów

Komoda to mebel, który pamięta wiele minionych epok. Znalazła swoje miejsce właściwie w każdym stylu wnętrzarskim i jest meblem, którego nie brakuje w większości domów. Niezwykle praktyczna – potrafi pomieścić w swoim wnętrzu ogromnie wiele, stanowi również niekwestionowaną dekorację. Poświęcimy jej dziś nieco uwagi i sprawdzimy, o czym warto pamiętać dokonując wyboru komody idealnej.

Komoda w salonie inspiracje

Aranżacja komody w salonie - komoda Done by Deer
Komoda Done by Deer

Sprawdza się nie tylko w salonach, ale również sypialniach, przedpokojach czy pokojach młodzieżowych. W zależności od wybranego modelu – z szufladami, szafkami czy półkami, pozwala ukryć to, co nie powinno być widoczne, a równocześnie zapewnia doskonałą dostępność do każdego drobiazgu. Zastanawiasz się jak ustawić komody w salonie? Cóż, dzisiejsza oferta modeli komód w sklepach pozwala wybrać mebel, który stanowi idealne dopełnienie aranżacji wnętrza. Powinna więc zająć dostojne miejsce, w którym jest dobrze widoczna. Ze względu na jej górny blat, który jest świetnym sposobem na wyeksponowanie drobiazgów dekoracyjnych, komoda może zdecydowanie zostać salonową gwiazdą.
 

Dekoracja komody w salonie

Style produkowanych mebli dają bardzo dużą dowolność. Jedyna zasada polega na tym, aby mebel harmonizował z pozostałymi elementami wystroju. 5 przykładowych typów – każdy w zupełnie innym stylu:

  • Komoda w stylu rustykalnym sprawdzi się w przytulnym wnętrzu o stylizowanym charakterze.
  • Komoda z lakierowanym frontem będzie pasowała do minimalistycznych wnętrz w stylu nowoczesnym. Ma jednak minus – trzeba dbać o czystość frontów, na którym widoczne są ślady dłoni.
  • Komoda w stylu PRL na zgrabnych nóżkach skomponuje się z charakterystycznymi meblami z epoki.
  • Prosta komoda bez uchwytów to częsty wybór miłośników prostoty.
  • Komoda z przeszkleniami wizualnie nabiera lekkości, nawet jeśli jest sporych rozmiarów, ponadto pozwala wyeksponować skrywane we wnętrzu mebla szkło lub pamiątkowe drobiazgi.

Aranżacja komody w salonie dla małych i dużych wnętrz

Aranżacja komody w salonie – komoda Kocot Meble Babydreams
Komoda Kocot Meble Babydreams

Wybór zbyt dużego mebla do małego wnętrza stworzy przytłaczające wrażenie. Z kolei zbyt mała komoda w dużej przestrzeni „zgubi” się wizualnie. Wybierając komodę do salonu należy więc brać pod uwagę metraż pomieszczenia. W dużych salonach doskonale wyglądają długie, duże komody, z pomocą których można również wizualnie łączyć poszczególne strefy funkcjonalne – ustawione na przykład na styku jadalni z salonem, tworzą świetne przejście. Komody ze szkłem zawsze wydają się estetycznie lżejsze, niż te z pełnymi frontami. Z kolei ażurowe – w których w miejscu frontów znajdują się na przykład ozdobne kosze, zdają się być wręcz filigranowo delikatne. Jeśli chcesz dodać wnętrzu przestrzenności, możesz wybrać komodę z lakierowanymi na połysk frontami – odbicie, które w nich zobaczysz zadziała niczym lustro, powiększając wizualnie pomieszczenie.

Gdzie postawić komodę? Czyli jak ustawić meble w salonie.

Aranżacja komody w salonie – komoda Halmar Lima KM-4
Komoda Halmar Lima KM-4

O ile kanapa na środku salonu wygląda doskonale, to komoda znacznie lepiej prezentuje się przy jednej ze ścian salonu. Może stać między innymi meblami, jeśli jednak zależy ci na tym, aby wyeksponować jej uroki, ustaw ją tak, aby w najbliższym sąsiedztwie nie przytłaczały jej inne elementy wystroju. Co więcej, wcale nie jest powiedziane, że w salonie jest miejsce tylko na jedną komodę. Jeśli tylko pozwala na to metraż, z powodzeniem możesz wybrać dwie komody w różnych rozmiarach (z tej samej linii produktowej) i ustawić je przy różnych ścianach. Dzięki niskiemu charakterowi mebla, doda on każdemu wnętrzu lekkości.

Co postawić na komodzie w salonie

Aranżacja komody w salonie – komoda Halmar KM-2
Komoda Halmar KM-2

Wybór komody to dopiero połowa koncepcji. Drugą stanowi wykorzystanie jej potencjału, tworząc dekoracje na górnym blacie. Na komodzie mogą stanąć książki, świetnie wyglądają fotografie w dobranych do stylu ramach, aranżację komody genialnie uzupełniają kwiaty doniczkowe lub wazony, na komodzie może stanąć również pełniąca równocześnie ozdobną i funkcjonalną rolę misa z owocami, figurki czy pamiątki z wakacyjnych wojaży. Nad komodą pozostaje sporo odsłoniętej ściany, na której świetnie będą wyglądały zawieszone grafiki czy obrazy. Ograniczeń w zasadzie nie ma – możesz dać się ponieść wyobraźni. Fajna aranżacja doda stylizacji unikalnego charakteru, spersonalizuje mebel, czyniąc z niego coś mocno osobistego i z całą pewnością przyciągnie liczne spojrzenia.

Półki, szafki czy szuflady – aranżacja komody

Aranżacja komody w salonie - komoda Kocot Meble Tomi
Komoda Kocot Meble Tomi

O tym jaki rozkład ma w środku komoda zdecydować powinny przede wszystkim indywidualne potrzeby – czyli określenie tego, co w komodzie planujesz trzymać. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem są szuflady, pozwalają na świetną organizację przestrzeni. Ale nie samymi szufladami komoda „żyje”! Otwarte półki to dobre miejsce do przechowywania gazet i kolorowych magazynów, które chcesz mieć pod ręką. Zamykane szafki pozwalają ukryć większe gabarytowo przedmioty – zwykle posiadają również półki z możliwością regulacji wysokości.

Dobrze dobrana komoda to nie tylko mnóstwo miejsca do przechowywania i wygodnej organizacji przestrzeni, to również unikalna ozdoba wnętrza, z pomocą której możesz uzyskać taki efekt, jaki sobie wymarzysz.
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert