Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Kiedy jest niska, zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby płuc, nowotwory, silniejsze stają się reakcje alergiczne i znacząco pogarsza się nastrój. Oddychanie czystym i zdrowym powietrzem jest wyrazem troski o zdrowie, ale wpływa również na samopoczucie – pomaga zwiększyć koncentrację, redukuje senność, poprawia komfort snu w nocy i zmniejsza poziom zmęczenia. Dziś opowiemy o tym, jak można zadbać o zdrowe powietrze. Podpowiemy jak wybrać nawilżacz powietrza oraz dlaczego warto po niego sięgnąć.

Dobry nawilżacz powietrza – jak to właściwie działa?

Dobry czyli jaki? Domowy nawilżacz powietrza w dobie coraz częstszej pracy w domu oznacza dziś tak naprawdę również nawilżacz powietrza do biura. Liczy się wiele parametrów, na które należy zwrócić uwagę. Zadaniem nawilżacza jest zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze jest wynikiem braku wentylacji, zamkniętych zimą okien czy ogrzewania. Elektryczne nawilżacze powietrza pomagają utrzymać wysoki poziom nawilżenia, uwalniając w przestrzeń wodę w postaci bardzo delikatnej mgiełki.

Najlepsze nawilżacze powietrza, sprawdź czego szukać

Jak wybrać nawilżacz powietrza - Nawilżacz STEBA LB 10 z funkcją aromaterapii

Na rynku można znaleźć różne rodzaje nawilżaczy. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza uwalnia powietrze w jego naturalnej temperaturze przez wilgotny filtr, dodając w ten sposób do mgiełki cząsteczki wody. Nawilżacz termiczny podgrzewa wodę i w ten sposób tworzy parę – wilgotną mgiełkę, którą oddychamy. Każdy typ w zasadzie sprawdza się podobnie dobrze. Istotne, aby był dobrany do kubatury pomieszczenia. Jeśli jego wydajność będzie za mała, nie poradzi sobie z gabarytami pomieszczenia. Obok wydajności, ważna jest również głośność pracy. Cichy nawilżacz powietrza nie zakłóci snu, ani nie będzie przeszkadzał podczas pracy.

Warto wspomnieć jeszcze o kilku funkcjach. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza pomaga eliminować bakterie, wirusy i neutralizuje zapachy. Ważna jest również wiedza, jaka wilgotność powietrza panuje w pomieszczeniu – zbyt niska szkodzi zdrowiu, ale zbyt wysoka również nie jest korzystna. Jaki nawilżacz powietrza zatem wybrać, aby mieć pewność, że wilgotność jest optymalna? Najlepiej taki, który ma wbudowany higrometr – czyli urządzenie do pomiaru poziomu wilgotności. Wskaźnik powinien oscylować w granicach 40 – 50%.

Nawilżacz powietrza do domu – eksploatacja

Jak wybrać nawilżacz powietrza - zestaw filtrów Krupa Design KDF05
Zestaw filtrów Krupa Design KDF05

Używając nawilżacza powietrza pamiętać trzeba o kilku istotnych kwestiach:

Filtry. Bardzo ważne są filtry do nawilżaczy powietrza. Jeśli zapominamy o ich wymianie lub czyszczeniu, ryzykujemy namnażanie się wirusów i bakterii, w tym grzybów. Niektóre modele mają wbudowane filtry, które nie wymagają wymiany. Często technologia jest rozbudowana o cząsteczki srebra, które zmiękczają wodę.

Woda. Jaka woda do nawilżacza powietrza? To wbrew pozorom bardzo istotne. Wiele zależy od tego, jaka woda płynie w kranie. Jeśli jest czysta, z powodzeniem można stosować ją do nawilżacza. A jaka woda do nawilżacza w przypadku niskiej jakości wody w kranie? Najlepiej destylowana. Zanim jednak ją kupisz, upewnij się w instrukcji użytkowania, że producent dopuszcza stosowanie takiej wody w swoim urządzeniu.

Regulacja. Dobry nawilżacz powietrza do domu posiada zwykle poziom regulacji prędkości nawilżania. Ta bowiem powinna być dostosowana do indywidualnych warunków w pomieszczeniu (oceniana za pomocą wyświetlanych i mierzonych przez higrometr parametrów).

Głośność pracy. To wbrew pozorom bardzo istotne. Nawilżacz powietrza cichy praktycznie nie powinien być słyszalny – może dobiegać nas najwyżej lekki szum. Jeśli urządzenie pracuje głośniej, na dłuższą metę będzie po prostu irytować domowników.

Nawilżacz powietrza jaki kupić?

Jak wybrać nawilżacz powietrza - nawilżacz powietrza Clean Air Optima CA-604W white
Nawilżacz Clean Air Optima
CA-604W white

Wybór powinien być podyktowany potrzebami. Mały nawilżacz powietrza sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach, w których nie ma miejsca na zbędne dodatki. Nawilżacz powietrza do sypialni zdecydowanie powinien być cichy, powinien mieć również opcję autoregulacji, która zadba o automatyczne wyłączenie po osiągnięciu optymalnego nawilżenia (podczas, kiedy ty śpisz). Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka? Również cichy, z wysokiej jakości filtrami, dzięki którym zyskasz pewność, że dziecko oddycha czystym, zdrowym powietrzem bez ryzyka infekcji wywołanych zanieczyszczeniami.

Urządzenie powinieneś dobrać również pod kątem potrzeb wizualnych. Nawilżacze powietrza to bowiem istotne elementy aranżacji. Producenci dbają więc o to, aby ich eleganckie, zgrabne formy świetnie wyglądały i nie zaburzały wystroju pomieszczenia.

A może Mercedes wśród nawilżaczy? Postaw na urządzenie wielofunkcyjne.

Jak wybrać nawilżacz powietrza - Krupa Design KDAP01C
Oczyszczacz i nawilżacz
serii Krupa Design KDAP

Na koniec zaprezentujemy jeszcze jeden z wielu modeli nawilżaczy powietrza – warto bowiem zwrócić na niego szczególną uwagę. Krupa Design serii KDAP to oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym urządzeniu.

Polecany dla astmatyków, alergików i osób, które oczekują absolutnie najwyższej jakości powietrza w domu. Ze względu na wysoką wydajność, sprawdza się również w biurach, szkołach i innych miejscach. Urządzenie oczyszcza powietrze z cząsteczek PM 10, PM 2,5 i innych szkodliwych substancji smogowych, które zimą często nas trują. Zastosowane technologie oczyszczają powietrze również z kurzu i pyłków – to świetna opcja dla alergików. Ponadto, dzięki jonizatorowi użytkownik zyskuje pewność, że w urządzeniu nie namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze. Posiada wbudowaną lampę UV, która dba o to, aby w powietrzu nie było szkodliwych bakterii oraz filtr cząsteczkowy HEPA H13. Krupa Design jest praktycznie bezobsługowy. Wymaga właściwie tylko czyszczenia filtra, o potrzebie którego użytkownik informowany jest specjalnym komunikatem.

Oczyszczacz z nawilżaczem Krupa jest do tego bardzo cichy i posiada regulację. Więcej oczekiwać już chyba nie można!

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert